TYLKO MOZART we Wrocławiu

W dniu 28 maja 2019 r. w sali koncertowej Radia Wrocław odbył się koncert „Tylko Mozart” w wykonaniu orkiestry symfonicznej (około 40 muzyków, w tym zaproszonych z kraju i zagranicy) dedykowany 30-leciu obchodów Lions Clubs International w Polsce. Koncert prowadził dyrygent Opery Królewskiej w Sztokholmie Andrej Nikolaev. Na fortepianie zagrała Alice Power utalentowana i już utytułowana młoda pianistka ze Szwecji.

Było to dla nas Lionów z Wrocławia wielkie wyróżnienie i uznanie naszych dotychczasowych dokonań. Orkiestra zagrała na bis po gromkich brawach na stojąco. 

Na koncercie obecni byli; gubernator Ewa Hełka i Przewodniczący Regionu Polski Południowej Jurek Cieśiul. Gubernator wreczyla odznaczenia dla Lionów z Wrocławia:

  1. Krzysiu Jaskiewicz
  2. Wiesław Swierzynski na rece naszego nowo wybranego prezydenta Czesia Swierczka
  3. Wiesław Malucha

oraz dla 3 kolegow Jurków z Legnicy z klubu Silesia:

  1. Jerzy Ciesiul
  2. Jerzy Diduch
  3. Jerzy Gryszkiewicz

Po przerwie zostały na scenie wręczone dodatkowo dwa odznaczenia:

  1. Medal 100-lecia LCI dla Prof. dr hab. Viktor Kusnietzov
  2. Melin Jones Fellows dla Wiesława Maluchy

Sala przyjęła to gromkimi brawami.

Repertuar zagrany obejmował:

Cz. I
1. W. A. Mozart – Uwertura do opery „Wesele Figara”
2. W. A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 12, A dur, K 414 cz. I
Alice Power – fortepian
3. W. A. Mozart – Symfonia nr 40, g moll, K. 550

Cz. II
1. W. A. Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni” K 527
2. W. A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 20, d moll, K 466
Alice Power – fortepian

Wykonawcy koncertu:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Andrej Nikolaev – dyrygent, Szwecja – Opera Królewska w Sztokholmie
Alice Power – fortepian, Szwecja


Alice Power

Alice Power to czwarte pokolenie w rodzinie muzyków. Zaczęła grać na fortepianie w wieku czterech i pół roku, ucząc się od matki i babci Victorii i Eleny Power. W wieku ośmiu lat wykonała koncert Mozarta w szwedzkim teatrze „Confidencen”. W 2011 roku Alice otrzymała tytuł „King of Piano” w szkole fortepianowej Roberta Wellsa i wystąpiła z nim w Royal Albert Hall w Londynie. Robert Walls działa jako mentor Alice i często występują razem. W 2012 roku została zaproszona do wykonania koncertów solowych w domu Chopina w Polsce. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium Maj von Rosen od Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej. W 2014 roku została zaproszona do Ammanu w Jordanii, gdzie wystąpiła z koncertem w obecności burmistrza miasta i księżniczek Jordanii. We wrześniu 2017 roku została zaproszona do gry z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra przed szwedzkim rządem i członkami rodziny królewskiej. Mimo młodego wieku Alice występowała już na wielu największych scenach w Szwecji: w Pałacu Królewskim z parą królewską, Royal Opera, Stockholm Concert Hall, Sztokholmskim Teatrze Miejskim, Globe Arena, Berwald Hall, Conficence i wielokrotnie występował w krajowej telewizji i radiu. Zdobyła już także wiele nagród na różnych międzynarodowych konkursach muzycznych w Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji i Niemczech. W 2016 roku otrzymała „Grand Prix” na międzynarodowym konkursie muzycznym „Stars at Tenerife”. W styczniu 2017 r. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozart w Tbilisi w Gruzji, aw kwietniu 2017 r. „Pierwsza Nagroda Assoluto” w Międzynarodowym Konkursie „Fajerwerki Muzyczne” w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Andrasa Schiffa, Leifa Ove Andsnesa, Valentinę Lisitsę, Tamarę Poddubną, Renę Shereshevską, Mariannę Shirinyan i innych. Alice jest także bardzo utalentowaną malarką. Zaczęła malować, kiedy miała trzy i pół roku. Artystka Gea Sibola Hansen jest jej mentorem w malarstwie.


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej pod tą nazwą wystąpiła po raz pierwszy dnia 28.05.2019, ale została powołana do życia w 1997 roku przez Jana Ślęka głównie dla potrzeb Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i nosiła nazwę Wrocławska Orkiestra Festiwalowa. Występowała we Wrocławiu i innych miastach, ciesząc się uznaniem publiczności i krytyki muzycznej. Aktualnie Dyrektorem Artystycznym Orkiestry Symfonicznej jest Viktor Kuznetsov, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce w 1986 r i laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui w 1987 r. Od 1991 r. mieszka i pracuje we Wrocławiu. Poza działalnością koncertową prowadzi także klasę skrzypiec we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza, który obchodzi w tym roku XX-lecie działalności. Ricordanza koncertuje w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy, o czym świadczą liczne recenzje i nagrania. Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa występuje we Wrocławiu i innych miastach, ciesząc się uznaniem publiczności i krytyki muzycznej. Muzycy tego zespołu są trzonem Orkiestry Symfonicznej, której skład uzupełniany jest w zależności od wymagań koncertu o dodatkowych muzyków z polskich i zagranicznych filharmonii. W ubiegłych latach Orkiestra Symfoniczna występowała pod nazwą Wrocławska Orkiestra Festiwalowa i Wrocławska Orkiestra Symfoniczna, a dyrygował nią maestro Jan Ślęk, oraz Marcin Grabosz. Orkiestrą podczas tegorocznych koncertów gościnnie dyryguje Andrej Nikolaev, skrzypek i dyrygent z Królewskiej Opery w Sztokholmie.

http://www.filharmoniauniwersytecka.pl/koncert-28-05-2019/