Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Zaproszenia » Działalność » zaproszenia » Podróż II

Podróż II

József Lendvay - światowej sławy węgierski geniusz skrzypiec grający na niezwykle  wyjątkowym i cennym  instrumencie wystąpi po raz pierwszy we Wrocławiu na zaproszenie Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu, wsparte przez Węgierski Instytut Kultury im. Balassiego w Warszawie. Koncert odbędzie się w dniu 13 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w przepięknej i pełnej tradycji auli Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

József Lendvayjest jednym z najwybitniejszych skrzypków współczesnych czasów. Dzięki imponującej wirtuozerii i charyzmatycznej osobowości scenicznej podbija serca publiczności na całym świecie. Urodził się w Budapeszcie w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako ośmiolatek został studentem Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie. Artysta kształcił się pod okiem takich osobowości muzycznych jak Sir Yehudi Menuhin, Ida Haendel czy Igor Oistrakh.Jego repertuar jest godny podziwu, ponieważ zawiera większość utworów literatury skrzypcowej, zarówno solowej jak i z towarzyszeniem orkiestry. Już w wieku szesnastu lat József Lendvay mógł pochwalić się znajomością wszystkich kaprysów Niccolo Paganiniego, a ten fakt wyróżniał go na tle innych, znakomitych skrzypków jego pokolenia.

Jest laureatem wiodących międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Został także wyróżniony wieloma prestiżowymi stypendiami. Za płytę „Lendvay” nagraną dla Sony Classical otrzymał nagrodę „Echo Prize” w kategorii Klassik Ohne Grenzen.  Gościł z koncertami w największych salach muzycznych na pięciu kontynentach.  József  Lendvay występował w Castel Gandolfo na zaproszenie Papieża Jana Pawła II.  Koncertował także przed takimi osobistościami świata polityki jak Prezydent George Bush i Kanclerz Helmut Kohl.

Artysta gra na unikatowym egzemplarzu skrzypiec Antonio Stradivari z 1693 r. o nazwie „Ex-Ries”

Podczas koncertu we Wrocławiu towarzyszyć mu będzie Zespół Solistów „Ricordanza” powstały we Wrocławiu w roku 2000. Stworzył go znakomity skrzypek i pedagog Wiktor Kuzniecow - laureat dwóch międzynarodowych konkursów skrzypcowych – im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz im. Nicolo Paganiniego w Genui. Zespół występował w wielu krajach Europy na słynnych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska i Monachijska, czy Dwór Królewski w Sztokholmie. Na wybór tego zespołu poza kompetencjami solistycznymi każdego z jego muzyków miał także fakt, że grają na wysokiej klasy instrumentach z XVIII i XIX w. co ze względu na skrzypce Józsefa  Lendvaya ma ogromne znaczenie .

W trakcie dwóch części po ok. 45 minut artysta zaprezentuje swoje popisowe utwory oraz muzykę specjalnie przygotowaną na ten koncert w premierowym wykonaniu. Wyjątkowość tego koncertu wynika również z ilości jedynie 200 miejsc, co pozwala na nawiązanie niezwykle bliskiej więzi z artystą, także w trakcie przerwy oraz bezpośrednio po koncercie na wspólnym spotkaniu przy poczęstunkach, które przygotuje Restauracja Letnia z marką Scholler.

Jozsef  Lendvay będzie gościł we Wrocławiu w dniach 12-14 czerwca. Na czas pobytu wybrał Hotel AC by Marriott. Do jego dyspozycji pojazdy zapewni firma Mercedes Benz Duda Cars.

Głównym organizatorem koncertu jest Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu powstała z inicjatywy Wiesława Małuchy i Ryszarda Krygiera w dla inspirowania i wspierania przedsięwzięć kulturalnych wykonywanych specjalnie dla Wrocławia i regionu w celu jego promocji turystycznej. frk.wroclaw.pl

Cena biletu - 300 zł.  Liczba miejsc - 200

Sprzedaż biletów od 17.05.2018  na stronie:  muzykawroclawska.info    ebilet.pl – Klasyka/Koncert