Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Zaproszenia » Działalność » inne projekty

TYLKO MOZART we Wrocławiu

W dniu 28 maja 2019 r. w sali koncertowej Radia Wrocław odbył się koncert „Tylko Mozart” w wykonaniu orkiestry symfonicznej (około 40 muzyków, w tym zaproszonych z kraju i zagranicy) dedykowany 30-leciu obchodów Lions Clubs International w Polsce. Koncert prowadził dyrygent Opery Królewskiej w Sztokholmie Andrej Nikolaev. Na fortepianie zagrała Alice Power utalentowana i już utytułowana młoda pianistka ze Szwecji.

Było to dla nas Lionów z Wrocławia wielkie wyróżnienie i uznanie naszych dotychczasowych dokonań. Orkiestra zagrała na bis po gromkich brawach na stojąco. 

Na koncercie obecni byli; gubernator Ewa Hełka i Przewodniczący Regionu Polski Południowej Jurek Cieśiul. Gubernator wreczyla odznaczenia dla Lionów z Wrocławia:

  1. Krzysiu Jaskiewicz
  2. Wiesław Swierzynski na rece naszego nowo wybranego prezydenta Czesia Swierczka
  3. Wiesław Malucha

oraz dla 3 kolegow Jurków z Legnicy z klubu Silesia:

  1. Jerzy Ciesiul
  2. Jerzy Diduch
  3. Jerzy Gryszkiewicz

Po przerwie zostały na scenie wręczone dodatkowo dwa odznaczenia:

  1. Medal 100-lecia LCI dla Prof. dr hab. Viktor Kusnietzov
  2. Melin Jones Fellows dla Wiesława Maluchy

Sala przyjęła to gromkimi brawami.

Repertuar zagrany obejmował:

Cz. I
1. W. A. Mozart – Uwertura do opery „Wesele Figara”
2. W. A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 12, A dur, K 414 cz. I
Alice Power – fortepian
3. W. A. Mozart – Symfonia nr 40, g moll, K. 550

Cz. II
1. W. A. Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni” K 527
2. W. A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 20, d moll, K 466
Alice Power – fortepian

Wykonawcy koncertu:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Andrej Nikolaev – dyrygent, Szwecja – Opera Królewska w Sztokholmie
Alice Power – fortepian, Szwecja


Alice Power

Alice Power to czwarte pokolenie w rodzinie muzyków. Zaczęła grać na fortepianie w wieku czterech i pół roku, ucząc się od matki i babci Victorii i Eleny Power. W wieku ośmiu lat wykonała koncert Mozarta w szwedzkim teatrze „Confidencen”. W 2011 roku Alice otrzymała tytuł „King of Piano” w szkole fortepianowej Roberta Wellsa i wystąpiła z nim w Royal Albert Hall w Londynie. Robert Walls działa jako mentor Alice i często występują razem. W 2012 roku została zaproszona do wykonania koncertów solowych w domu Chopina w Polsce. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium Maj von Rosen od Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej. W 2014 roku została zaproszona do Ammanu w Jordanii, gdzie wystąpiła z koncertem w obecności burmistrza miasta i księżniczek Jordanii. We wrześniu 2017 roku została zaproszona do gry z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra przed szwedzkim rządem i członkami rodziny królewskiej. Mimo młodego wieku Alice występowała już na wielu największych scenach w Szwecji: w Pałacu Królewskim z parą królewską, Royal Opera, Stockholm Concert Hall, Sztokholmskim Teatrze Miejskim, Globe Arena, Berwald Hall, Conficence i wielokrotnie występował w krajowej telewizji i radiu. Zdobyła już także wiele nagród na różnych międzynarodowych konkursach muzycznych w Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji i Niemczech. W 2016 roku otrzymała „Grand Prix” na międzynarodowym konkursie muzycznym „Stars at Tenerife”. W styczniu 2017 r. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozart w Tbilisi w Gruzji, aw kwietniu 2017 r. „Pierwsza Nagroda Assoluto” w Międzynarodowym Konkursie „Fajerwerki Muzyczne” w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Andrasa Schiffa, Leifa Ove Andsnesa, Valentinę Lisitsę, Tamarę Poddubną, Renę Shereshevską, Mariannę Shirinyan i innych. Alice jest także bardzo utalentowaną malarką. Zaczęła malować, kiedy miała trzy i pół roku. Artystka Gea Sibola Hansen jest jej mentorem w malarstwie.


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej pod tą nazwą wystąpiła po raz pierwszy dnia 28.05.2019, ale została powołana do życia w 1997 roku przez Jana Ślęka głównie dla potrzeb Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i nosiła nazwę Wrocławska Orkiestra Festiwalowa. Występowała we Wrocławiu i innych miastach, ciesząc się uznaniem publiczności i krytyki muzycznej. Aktualnie Dyrektorem Artystycznym Orkiestry Symfonicznej jest Viktor Kuznetsov, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce w 1986 r i laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui w 1987 r. Od 1991 r. mieszka i pracuje we Wrocławiu. Poza działalnością koncertową prowadzi także klasę skrzypiec we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza, który obchodzi w tym roku XX-lecie działalności. Ricordanza koncertuje w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy, o czym świadczą liczne recenzje i nagrania. Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa występuje we Wrocławiu i innych miastach, ciesząc się uznaniem publiczności i krytyki muzycznej. Muzycy tego zespołu są trzonem Orkiestry Symfonicznej, której skład uzupełniany jest w zależności od wymagań koncertu o dodatkowych muzyków z polskich i zagranicznych filharmonii. W ubiegłych latach Orkiestra Symfoniczna występowała pod nazwą Wrocławska Orkiestra Festiwalowa i Wrocławska Orkiestra Symfoniczna, a dyrygował nią maestro Jan Ślęk, oraz Marcin Grabosz. Orkiestrą podczas tegorocznych koncertów gościnnie dyryguje Andrej Nikolaev, skrzypek i dyrygent z Królewskiej Opery w Sztokholmie.

http://www.filharmoniauniwersytecka.pl/koncert-28-05-2019/

Relaksująca podróż Melomana Odkrywcy

Wspaniały koncert uświetniający 100-lecie Lions Clubs International, zorganizowany przez LC Wrocław m2m odbył w sobotę 17.03.2018 r. w Oratorium Marianum we Wrocławiu.

Wiele godzin przygotowań i prób okrkiestry, a potem tylko 1,5-godzinna przygoda z muzyką poważną... Aż szkoda, że tak krótka!
Kompozycje Wiesława Maluchy zostały nagrodzone długimi brawami. Były też bisy.
A potem symboliczny poczęstunek w foyer i mimo to goście długo się nie rozchodzili - może wciąż wsłuchując sie w muzykę, jaka rozbrzmiewała we wspaniałych wnętarzach Oratorium Marianum we Wrocławiu.
Na pewno wszyscy będą zgodni, że podróżom melomana towarzyszyła także uczta melomana.

Gratulacje dla kompozytora!

2VDG Ireneusz Maj
LC Wrocław m2m

Wrocławianie posadzili las

Śpieszę poinformować, że w dniu dzisiejszym Koleżanki Lionki z Wrocławia (oczywiście z LC Wrocław Wratislavia w pelnym składzie), przy skromnej pomocy Kolegow Lionów z LC Wrocław m2m i małego przyszlego Liona Cypiska, sadzili drzewka we Wrocławiu w Lesie Gajowym.
Zasadziliśmy 820 drzew - gatunek: sosna.

Irek Maj
Past Prezydent LC Wrocław m2m 
Autor zdjęć: Irek Maj
Ps. zaznaczam, że ja nie robię zdjęć dobrych, ale także nie robię zdjęć złych - robię tylko dużo zdjęć 
wink

POWÓDŹ w PIECHOWICACH - VIII'2006 r.

Wielka katastrofa, jaką było wylanie rzeki Kamiennej w dniu 7 sierpnia 2006 roku, dotknęła Piechowice, niewielkie miasto w Karkonoszach. Przez gminę przeszły dwie fale powodziowe, pierwsza o godz.15.00 a kolejna między godziną 17.00 a 18.00. Druga fala spowodowała najwięcej strat. W niedzielę 6 sierpnia, na skutek ulewnych opadów deszczu w dorzeczu Kamiennej w rejonie Jakuszyc, poziom rzeki podniósł się i o 150 cm przekroczył stan alarmowy. Po godzinie 23.00 wysokość wody w rzece dochodziła nawet do 4 metrów. Burmistrz Miasta ogłosił alarm przeciwpowodziowy i natychmiast rozpoczęła się akcja „Powódź” mająca zapobiec skutkom wylania wody z koryta rzeki.
Straty przekroczyły 3 letni budżet Miasta i Gminy Piechowice: zniszczone kilkadziesiąt km dróg, sieć wodociągowa, ujęcie wody pitnej dla, zerwane zostało 5 mostów i 3 kładki, uszkodzone budynki komunalne w tym oba przedszkola, gimnazjum i wiele budynków komunalnych oraz domów. 
Gubernator Okręgu powołał Liona Ireneusza Maja (LC Wrocław m2m) na Przewodniczącego Komisji ds. Pomocy Poszkodowanym w wyniku powodzi w Piechowicach. Pozyskano emergency grant z Lions Clubs International Foundation w wysokości 10.000 $, dzięki któremu kupiono:
- pościel,
- ręczniki,
- proszki do prania,
- płyny do dezynfekcji sanitarnej,
- mydło
Mimo wielu zapowiedzi władz państwowych i lokalnych ludność Piechowic otrzymała doraźną pomoc jak następuje:
- USD 7 500 przekazał Bank Gospodarki Żywnościowej na zakup wody i żywności,
- USD 1 500 przekazała Jelfa S.A. (firma farmaceutyczna z regionu) na zakup materiałów budowlanych,
- USD 15 000 w sprzęcie AGD przekazała firma Media Markt z Wrocławia
- USD 10 000 Lions Club Dystrykt 121 Polska.
Pomoc LCI w kwocie USD 10 000 okazałą się najbardziej znacząca w załatwieniu doraźnych, ale istotnych problemów codziennej egzystencji w tym spraw o charakterze sanitarnym. Pościel, koce, ręczniki, czy środki czystości i higieny zostały załatwione w bardzo dobrych cenach po negocjacjach z producentami, którzy obniżyli ceny dużo poniżej cen fabrycznych jako element pomocy i promocji (zostali wymienieni w publikatorach Lions Club). Za pieniądze z grantu zakupiono produkty dobrej jakości i w dobrej cenie, co pozwoliło pomóc kilkudziesięciu rodzinom w przypadku pościeli, kocy i ręczników i kilkuset jeśli chodzi o środki czystości, higieny i sanitarne.
Pomoc LCI znalazła się idealnie tak w czasie jak i przestrzeni, ponieważ po okresie zaraz po powodzi, kiedy wszyscy się interesowali: media, politycy błyskawicznie zapomniano i zostawiono miasto i gminę samą ze swoimi problemami. Tylko Lions Club trafił do tak dużej ilości poszkodowanych rodzin, gdzie w większości byłą to jedyna pomoc jaką otrzymali mimo wcześniejszych zapewnień. LCI był jedyną organizacją, która przyszłą najbardziej poszkodowanemu miastu z pomocą. Stąd cała sytuacja spowodowała wielkie zainteresowanie wśród samorządowców innych miast i gmin w Polsce. Podobne były reakcje ludności, której została udzielona pomoc przez Lions Club. Bardzo podkreślano fakt, że Gubernator Okręgu prof. Wiesłąw Blaschke zamieszkujący drugi koniec Polski i Wicegubenator Urszula Ciełoszyńska zamieszkująca środkową Polskę nie kierowali się partykularnymi interesami swoich regionów i z ich inicjatywy pomoc dostała się najbardziej poszkodowanej ludności Miasta i Gminy Piechowice.
Informacja o pomocy, komu udzielono, wywiady, zdjęcia zostały zamieszczone na stronie internetowej Miasta i Gminy Piechowice, informacja o pomocy z materiałem zdjęciowym, wywiady zostały opisane w Informatorze Piechowickim, informacja o pomocy z materiałem zdjęciowym, wywiady zostały opisane w gazecie regionalnej Nowiny Jeleniogórskie, informacja o pomocy z materiałem zdjęciowym, zostały zamieszczone na stronie internetowej www.lions.org.pl i lionsclub.pl

Ireneusz Maj
LC Wrocław m2m